LibreOffice Online - bezpłatny pakiet biurowy będzie dostępny także w chmurze

LibreOffice Online - bezpłatny pakiet biurowy będzie dostępny także w chmurzeLibreOffice, jeden z najpopularniejszych darmowych pakietów biurowych, będzie dostępny także za pośrednictwem chmury. Prace nad LibreOffice Online zapowiedziało The Document Fundation, przy okazji ujawniając partnerów projektu - firmę IceWarp i Collabora.
Co ciekawe pomysł na wykorzystanie wirtualnego dysku twardego nie jest nowy, bo wzmianki na ten temat pojawiły się jeszcze w 2011 roku. Dotychczas przedsięwzięcie praktycznie było jednak ograniczone tylko do samego konceptu.
 
Teraz twórcy LibreOffice uzyskali wymagane środki, dzięki którym pełną parą powinny ruszyć prace nad wersją online. Warto także wspomnieć, że oprogramowanie będzie pierwszym pakietem biurowym dostępnym w chmurze, którego domyślnym formatem zostanie ODF (Open Document Format). Całość ma stanowić alternatywę dla Google Docs i analogicznego rozwiązania Microsoftu - Office'a 365.

Według zachodniej prasy LibreOffice Online trafi do użytkowników na początku 2016 roku. Całość ma zostać oparta na JavaScripcie i HTML5. Mówiąc krótko, skorzystanie z nowej usługi nie będzie wiązało się z potrzebą instalacji dodatkowych wtyczek.

LibreOffice jest obecnie oferowany jako aplikacja zgodna z systemem operacyjnym Windows, Linux oraz OS X. W fazie rozwoju jest także wersja przeznaczona dla rozwijanego przez Google Androida. Czy jednak nowe oprogramowanie będzie w stanie konkurować z rozwiązaniami należącymi do Mountain View i Redmond? Czas pokaże.
 
<script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-4365882734320810";
/* Softpage.pl -300x250_text */
google_ad_slot = "1107104364";
google_ad_width = 300;
google_ad_height = 250;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
 
 
Źródło: pclab.pl